بستن
FA EN AR RU FR

لبنان

لبنان


لبنان

اولین همایش ملی ادبیات مقاومت در لبنان برگزار شد   ( خبرها )

اولين همايش دو روزه ادبيات مقاومت در لبنان با هدف ايجاد فضای تعامل و هم انديشی متخصصان رشته زبان و ادبيات عربی و جمعی از پژوهشگران سراسر کشور روز پنجشنبه در تالار حکمت دانشگاه گيلان گشايش يافت .

دکتر اکرم روشنفکر دبیر علمی همایش گفت: حدود 102 مقاله از 30 دانشگاه، مراکز و موسسه علمی در قالب 9 موضوع به دفتر دبيرخانه ارسال و 75 مقاله پذيرفته شده است.
مدير گروه زبان و ادبيات عرب دانشگاه گيلان افزود : موضوع‌ مقاله‌های ارسال شده شامل پيشينه مقاومت در ادبيات قديم، سابقه مقاومت در ادبيات معاصر عربي، بررسی آثار شاعران و نويسندگان فلسطيني، تاثير فرهنگ عاشورا بر ادبيات مقاومت و ادبيات مقاومت در لبنان است.
روشنفکر همچنين بررسی انواع ادبی و نقد مضامين در آثار سبک شناسی ادبيات مقاومت، بررسی تطبيقی ادبيات مقاومت و ادبيات دفاع مقدس ايران، بررسی ترجمه‌های آثار شاعران و نويسندگان مقاومت، زنان در ادبيات مقاومت و جايگاه ادبيات مقاومت در ادبيات جهان را از ديگر مقالات ارسال شده به دبيرخانه همايش مذکور عنوان کرد.
دکتر محمد علی آذر شب رييس کميته علمی همايش و استاد دانشگاه تهران در اين همايش طی سخنانی گفت : اسلام دين حيات است و تداوم حيات مستلزم مقاومت است. وی در ادامه سخنانش افزود : مقاومت ارتباط با دين و هويت ما دارد و اگر به وازدگی و افسردگی مبتلا شويم و مقاومت خودرا از دست بدهيم نابود می شويم .

"
حجت الاسلام پور رضا" نيز طی سخنانی در اين همايش گفت : محصول ايمان و مقاومت عزت است و امروز حزب الله لبنان عزت خود را مديون مقاومت و ايمان است.

 مسوول نمايندگی ولی فقيه در دانشگاه گيلان در ادامه سخنانش افزود :‌مقاومت حزب الله در جنوب لبنان همه جهانيان و اسرائيل و حاميان تا بن دندان مسلح وی را متحير کرده و اين تحير هنوز ادامه دارد . وی تصريح کرد: عزت لبنان ميوه مقاومت و ايمان حزب الله است .

دکتر رضا سیمبر نیز در مراسم افتتاحیه این همایش گفت : اگر چه بخشی از مقاومت یک ملت در مقابل ظلم و بیداد مجاهدت و مقابله جنگی است ولی بخش مهم مقاومت فعالیت فرهنگی و ادبی است . وی افزود : شعر و ادبیات هدایت کننده و پشتیان مقاومت است و ادبیات حماسه و مقاومت اگر درست و پخته و بر مبنای عقیدتی مناسبی بیان شود نقش اساسی و تعیین کننده خواهد داشت .

در اين همايش نیز چند تن از اساتيد دانشگاه دولتی لبنان و نماینده حزب الله لبنان در ایران حضور داشتند و در مورد مقاومت لبنان به ایراد سخنرانی پرداختند .