تاریخچه دانشکده ادبیات وعلوم انسانی

04 02 2018
کد خبر : 4112752
تعداد بازدید : 443

دانشکده ادبیات و علوم انسانی از سال ۱۳۵۶ فعالیت علمی خود را با تأسیس رشته زبان و ادبیات آلمانی آغاز کرد. در سال ۱۳۵۹ بدلیل وقوع انقلاب فرهنگی، فعالیتهای آموزشی دانشگاه گیلان متوقف گردید. اما با بازگشایی مجدد آن در سال ۱۳۶۲ ، ضمن جذب ۴۰ نفر دانشجو در رشته زبان و ادبیات فارسی فعالیت آموزشی دانشکده مجدداً ادامه یافت و دانشجویان رشته زبان و ادبیات آلمانی نیز (بدلیل خروج مدرسین آلمانی از کشور) از طریق تغییر رشته در سایر رشته‌های موجود دانشگاه مشغول به تحصیل شدند.
در گذشته محل فعالیت‌آموزشی دانشکده در بخشی از پادگان نیروی دریایی رشت قرار داشت که در سال ۱۳۶۳ به محل فعلی دانشکده تربیت بدنی انتقال یافت. از تابستان سال ۱۳۷۳ با اتمام فاز اول بنای ساختمان دانشکده علوم انسانی به مساحت ۳۳۰۰ متر مربع (واقع در پردیس اصلی دانشگاه) گروههای زبان و ادبیات فارسی و علوم اجتماعی به این محل منتقل شدند. از سال ۱۳۸۰ با همت نیکوکار گیلانی جناب آقای دکتر ابریشم چیان ساخت فاز دوم ساختمان دانشکده آغاز گردید و بدین‌ترتیب، حدود ۷۳۰۰ متر مربع به فضای آموزشی و اداری دانشکده اضافه شد. در نتیجه از مهر ماه سال ۱۳۸۲ دانشکده ادبیات و علوم انسانی با تمام امکانات و تجهیزات به این محل انتقال یافت.
در حال حاضر این دانشکده دارای ۱۳ گروه آموزشی و یک گروه پژوهشی است که در دوره‌های روزانه، شبانه و نیمه حضوری برای آموزش ۳۹۱۴ نفر دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی ۲۸۵۴ نفر ، کارشناسی ارشد ۹۷۹ نفر و دکتری ۸۱ نفر) فعالیت می‌کند.
تعداد اعضای هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی نیز در مجموع ۱۴۲ نفر است که شامل ۶ نفر استاد، ۳۲ نفر دانشیار، ۸۹ نفر استادیار، ۱۵ نفر مربی است. ضمناً نسبت استاد به دانشجو حدود یک به بیست و هفت می‌باشد.


دسته بندی :
اسلایدشو

خبر های مهم

نمایشگر دسته ای مطالب