انجمن علمی جغرافیا

 

دکتر مجید یاسوری

استاد مشاور

مرضیه سالم

دبیر انجمن علمی

 

 

 

فعالیت ها در سال تحصیلی 97-98

1-معارفه ورودی جدید (98) گروه جغرافیا:

در تاریخ 97.7.30 انجمن علمی دانشجویی گروه جغرافیا در تالار حکمت دانشکده انسانی دانشگاه گیلان جشن معارفه ای برای دانشجویان جدیدالورود مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار نمود، در ابتدای برنامه کلیپی در رابطه با معرفی اعضای شورای مرکزی و فعالیت های انجام یافته انجمن علمی جغرافیا در دوره گذشته پخش شد و بعد از کلیپ خانم سالم دبیر انجمن علمی گروه جغرافیا صحبتهایی را پیرامون انجمن های علمی و مزیت ها و کاربرد های آن انجام دادند پس از صحبتهای ایشان اساتید و اعضای هییت علمی گروه جغرافیا به ایراد سخنرانی پرداختند و به نکات مهم آموزشی، تحصیلی و اخلاقی پرداختند و بچها را دعوت به فعالیت در انجمن علمی کردند شایان ذکر است بالغ بر سی دانشجو فرم عضویت در انجمن علمی جغرافیا را پر نموده و علاقه خود را نسبت به همکاری با انجمن علمی نشان دادند.

بخش پایانی برنامه هم با اجرای مسابقه و اهدای جوایز از جانب مدیرگروه جغرافیا جناب آقای دکتر یاسوری همراه بود.

2-برگزاری سلسله نشست صمیمانه خانواده جغرافیا:

در تاریخ 98.9.20 در کارگاه جغرافیا و برنامه ریزی شهری برگزار شد، در این جلسه دوستانه اساتید و دانشجویان به دور از جو کلاس و به طور دوستانه با هم به صحبت در رابطه با مسائل روز جغرافیا پرداختند.  

3-همایش منطقه ای خزر سمنان با همکاری انجمن علمی جغرافیا دانشگاه مازندران و گلستان

انجمن علمی دانشجویی جغرافیا با همکاری انجمن های علمی دانشجویی محیط زیست، عمران و اقتصاد دانشگاه گیلان نشست علمی تخصصی بررسی طرح انتقال آب دریای خزر به مر کز ایران (سمنان) را 27 بهمن ماه 97 در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار نمود.

در این نشست به صورت تخصصی این طرح بررسی شد و اساتید از گروه های مهندسی عمران،اقتصاد و جغرافیا در این پنل حضور داشتند. دکتر شاهزیدی عضو هیأت علمی گروه جغرافیا،  دکتر لشت نشایی عضو هیأت علمی گروه مهندسی عمران و دکتر نرجس زمانی عضو هیأت علمی گروه اقتصاد  در این نشست سخنرانی نمودند.

پس از اتمام سخنرانی نیز بنری که جهت اعتراض به این فعالیت تهیه شده بود توسط دانشجویان امضا و به دفتر نهاد محترم ریاست جمهوری ارسال گردید.

       
     
 
   

 4-مناظره بحران آب در ایران

در ابتدای این برنامه، دکتر یاسوری و همچنین خانم دکتر راد گودرزی طرح بحث کردند.در ادامه مناظره کنندگان از دو گروه موافق و منتقد، هرگروه جمعا به مدت 16 دقیقه به مناظره پرداختند.در پایان نیز اساتید محترم به جمع ­بندی و تفسیر دو گروه پرداختند.  

       
     
   
 

 5- کارگاه مقدماتی و پیشرفته نرم افزارهای اتوکد و جی آی اس

این کارگاه هر ترم جهت بالابردن توانایی دانشجویان جغرافیا در نرم افزارهایی که مهم است انجام می شود.

 
 

 

 

 6- برگزاری سلسله طرح ترویج جغرافیا در مدارس:

انجمن علمی دانشجویی جغرافیا برای برگزاری سلسه طرح های ترویج جغرافیا در مدارس شهر رشت، در روز یکشنبه مورخ 29/2/98  در  دبیرستان دخترانه 17 شهریور شهر رشت حضور یافت. در این طرح هدف اصلی آشنایی دانش آموزان با رشته جغرافیا، ابزارهای رشته، کاربرد و پیشرفته ای آن بود لذا در یک کلاس 35 نفره از دانش آموزان سال سوم رشته انسانی حضور داشتند.

در این طرح مرضیه سالم بعنوان دبیر انجمن علمی گروه جغرافیا و دانشجوی ترم آخر دوره کارشناسی برای دانش آموزان از مفهوم علم جغرافیا و دنیای گسترده و پیچیده آن صحبت نمودند و سپس معصومه محبتی دانشجوی ترم آخر کارشناسی رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری برای دانش آموزان از نرم افزارهای رشته جغرافیا مطالبی را بیان نمود تا دانش آموزان هرچه بیشتر و بهتر با این فضا آشنا شوند.

این طرح با استقبال بسیار خوب مدارس همراه بوده و در آینده نیز در دیگر مدارس رشت برگزار خواهد شد.